Haber

Kosova ve Sırbistan’a plaka değiştirmeleri için ek süre tanındı

Kosova hükümeti, ülkede çoğunlukla Sırpların yaşadığı yerleşim yerlerinde Sırbistan’ın verdiği araç plakalarının Kosova Cumhuriyeti (RKS) plakalarıyla değiştirilmesi için 1 Aralık’a kadar ek süre verdiğini duyurdu.

Kosova hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Sırp kurumları tarafından verilen ve Kosova şehirlerini simgeleyen araç plakalarının RKS plakalarıyla değiştirilmesi için 1 Aralık tarihine kadar ek süre verildiği belirtildi.

Açıklamada, süreç boyunca plaka sahiplerine maddi kolaylıklar sağlanacağı vurgulanarak, “Bu değişiklik, son dönemde RKS plakalı araçların tesciline olan yoğun talebin bir sonucu olarak ortaya çıktı.” Kelime kullanıldı.

Açıklamada, Sırp kurumları tarafından verilen ve Kosova şehirlerini simgeleyen plakalı araçların 1 Aralık’tan sonra RKS plakalarına geçerek Kosova’ya girip ülke içinde dolaşmasının mümkün olmayacağı kaydedildi.

Kaçak plakalı yaklaşık 10 bin aracın olduğu tahmin ediliyor

2023 yılında RKS plakalı Kosovalı Sırplara ait 10’dan fazla araç, park halindeyken kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandı.

Kosovalı yetkililer, kuzey Kosova’da Sırbistan tarafından dağıtılan yasadışı plakalı yaklaşık 10.000 aracın bulunduğunu tahmin ediyor.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu