Ekonomi

UKOME’dan yeni taksi kararı

UKOME’de yapılan oylamada, İstanbul’da minibüsten taksiye dönüştürülen 1.755 adet 8 artı 1 taksinin sıradan 4 artı 1 taksiye dönüştürülmesi önerisi kabul edildi.

8+1’liler mağdur olduklarını belirtti

Minibüsten 8+1 taksiye geçiş yapan plakalılar 1 milyon liranın üzerinde harcama yaparak 8+1 araç aldı. Ancak tercih edilmeyen 8+1 taksilerin sahipleri iş yapamayacaklarını belirtti. 4+1 taksiye dönüşmek isteyen 8+1 taksi sahipleri artık 8+1 taksilerinin araçlarını satıp 4+1 taksi satın almak veya 8+1 olarak faaliyet göstermek için masraf yapmak zorunda kalacak.

Böylece 8+1 milyon lira değerindeki sıfır ama tamamen boyalı taksi araçları çok ucuz fiyatlara satılacak.

PLAKALAR DEĞERLENDİRİLDİ

8+1 taksi plakalarının fiyatları 6 milyon lira civarındayken, 4+1 taksilerin plaka fiyatları ise 6,5 milyon lira civarında. Böylece alınan kararla 8+1 taksi plakası sahipleri yaklaşık 500 bin lira ekstra para kazandı. Plaka satışı sırasında bu durum gerçekleşecek ve plaka satılmadığı takdirde kâr da olmayacaktır.

KİRA DA YÜKSEK

8+1 araçların plaka kirası 20 bin lira civarındayken, 4+1 taksilerin plaka kirası 25-28 bin lira arasında değişiyor.

8+1 ARAÇ ALMAYIP BEKLEYENLER AVANTAJLIDIR

8+1 araç satın almayıp beklemeye alınan plaka sahipleri, 4+1 araçlarına plaka takıp çalışmaya başlayabilecek. 4+1 taksilerin sayısının artmasıyla birlikte taksi sektöründe iş hacminin artması nedeniyle karlarda azalma yaşanabilir.

8+1’İN MALİYETLERİ YÜKSEK

8+1 araçların hem yakıt hem de bakım maliyetleri yüksekti. Ayrıca İstanbul’da araba taksi kullanma alışkanlığından dolayı 8+1 araçlar minibüs gibi görüldüğü için tercih edilmiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu